Kameraseura 100 vuotta

Juhlavuoden tapahtumien järjestelyissä huomioitiin kulloinenkin pandemiatilanne, joka aiheutti lukuisia muutoksia aikatauluihin.

Puheenjohtajan tervehdys 2021 satavuotiaalle seuralle

Kameraseura ry (Helsingin Kameraseura) täytti vuonna 2021 kunnioitettavat 100 vuotta. Seura perustettiin 2.3.1921. Perustajina oli 14 aktiiviharrastajaa. Sadassa vuodessa Kameraseura ry on kasvanut yli tuhannen harrastajan yhteisöksi.  Lajissaan se on Suomen suurin. Seuran tarkoituksena on edistää valokuvausta ja herättää harrastusta siihen.

Lue koko puheenjohtaja Jan Ekströmin tervehdys

Näyttelyt

Arkiston aarteita -näyttely
Maaliskuussa 6.–23.3. Galleria Westissä Kaapelitehtaalla oli esillä Arkiston aarteita -näyttely, johon oli koottu kameraseuralaisten menneiden vuosikymmenten valokuvia. Suomen valokuvataiteen museo esitteli samaan aikaan Instagramissa Kameraseura-kokoelman kuvia. Näyttelyistä tarkemmin tietoa tämän linkin takaa avautuvalla sivulla.

Arkiston aarteita -näyttely esitettiin uudelleen joulukuussa 2021 samoin Galleria Westissä. Lisäksi pieni noin 20 kuvan otos on esillä Hanko foto festivalilla 2.10.2021. Myöhemmin näyttelyn kuvat olivat esillä Kuva&Ääni-messuilla syyskuussa 2022. Pieni otos arkiston aarteita -kuvista oli esillä juhlaseminaarin yhteydessä Valkoisessa salissa marraskuussa 2022. Seminaarissa oli esillä myös kuvaesitys kuvista seminaaritilan valkokankaalla.

SKsL:n Vuosinäyttely 2021
Kameraseura toimi järjestäjätahona Suomen Kameraseurojen Liiton vuosinäyttelyssä, jonka jurytetyt tulokset nähtiin Galleria Westissä 27.3.–29.4.2021.

AITA-näyttely
Kameraseuran kaikki toiminnassa olevat kerhot esittäytyivät ja asettivat näytteille parhaimmat otoksensa.
Näyttely oli esillä Galleria Westissa 31.7.–30.8.2021.

2000-luvun valokuvia -näyttely
Juhlavuoden päänäyttely, jurytetty jäsenten pääosin 2000-luvun kuvateoksista koostuva näyttely esitettiin Kaapelitehtaan Valssaamo-salissa 15.9.–3.10.2021. Näyttelyssä oli esillä 147 valokuvaa 46:lta kameraseuralaiselta valokuvaajalta.

Juhla ja seminaari

Syyskuussa 2021 päänäyttelyn yhteyteen suunniteltu seminaari ja juhlaillallinen siirtyivät koronapandemian vuoksi ja toteutui 26.11.2022. Seminaari pidettiin Helsingissä juhlavassa Valkoisessa salissa.

Lue lisää toteutuneesta seminaarista ja juhlasta tältä sivulta. Sivulla on myös linkki tapahtumassa otettuihin valokuviin.

100 vuotta Kameraseuraa -kirja

Kameraseuran satavuotishistoriakirja valmistui toukokuussa 2021. Pieniä makupaljoa sen sisällöstä julkaistiin Kamera-lehden artikkelisarjassa kuukausittain vuonna 2021. 100 vuotta Kameraseuraa -kirjan kirjoitti pitkäaikainen seuran aktiivijäsen Yki Hytönen. Kirja on myynnissä Kamera-lehden verkkokaupassa. Katso erikseen kirjaan myöhemmin tehdyt korjaukset. Mikäli löydät lisää korjattavaa, ilmoitathan siitä meille: jasenpalvelut(at)kameraseura.fi.

Muut tapahtumat

Kameraseura ja seuran eri kerhot järjestivät koko juhlavuoden ajan ohjelmaa, aluksi etäyhteydellä.
Seuran toimintaa markkinoidaan aktiivisesti vuoden aikana erityisesti hyödyntäen some-kanavia, kuten Instagramia.

Suomen valokuvataiteen museo esitteli Instagramissa kokoelmissaan olevia digitoituja historiallisia kameraseuralaisten arvoteoksia keväällä 2021.