Vuoden kuvaaja 2024 Vesa Jakkula
Kirjoitettu 3.2.2025
Kuva: Jan Ekström, Vuoden parhaat 2024 -näyttelyn avajaisissa puheiden aikaan paikalla olleet vuoden parhaat, vasemmalta Vesa Jakkula (Vuoden kuvaaja 2024), Jari Mankinen, Olli Philippe Lautenbacher, Marit Henriksson, Juhani Visavuori, Iiris Niemi, Heikki Laherma, Eija Visavuori, Hannu Hirvonen, Eeva-Kerttu Demirtas, Ari Komulainen, Pekka Lehtonen ja Outi Mikkonen.
Vuoden parhaat 2024 -näyttelyn avajaiset 2.2.2025
Galleria Westissä juhlittiin sunnuntaina 2.2. Vuoden parhaat 2024 -näyttelyn avajaisia. Näyttely esittelee seuran vuoden 2024 aikana järjestetyissä kilpailuissa parhaiten menestyneitä valokuvia. Kameraseuran kerhot Kuukausikokous, Natura ja Teema järjestivät vuonna 2024 yhteensä 14 kilpailua, joissa 24 eri kuvaajaa sijoittui pisteille tai sai kunniamaininnan. Näyttelyssä on esillä otoksia 20 eri kuvaajalta.
Vuoden kuvaaja 2024 – Vesa Jakkula
Avajaisissa julkistettiin Vuoden kuvaajaksi 2024 Vesa Jakkula. Hän siis keräsi vuoden aikana kilpailuissa eniten pisteitä, muun muassa voittamalla Vuoden luonto- ja ympäristökuvaaja 2024 -tittelin Naturan kilpailuissa.
Vesasta voinee toistaa jo kertaalleen lausutun kuvauksen, että hän on Kameraseuran kilpailuissa erittäin hyvin pärjännyt monipuolinen kuvaaja, jolla on silmää nähdä mielenkiintoisia sommitelmia sielläkin, missä muut eivät välttämättä huomaa mitään erityistä.
Monipuolisesta pärjäämisestä kilpailuissa vuosien varrella kertoo esimerkiksi se, että seuran arvostetuimman Suurpalkintokilpailun Vesa on voittanut kolmesti (2009, 2015, 2020), saavuttaen siten Kameraseuran mestarin arvon ja kultaisen mestarimerkin. Myöskään Vuoden kuvaajaksi hän ei yltänyt nyt ensimmäistä kertaa, vaan saavutti arvonimen edellisen kerran vuonna 2021. Raadit ovat arvostaneet muun muassa Vesan ilmaisun monipuolisuutta, rajauksia, sommittelua ja värimaailman hallittua käyttöä.
Vesa on vuosien varrella pitänyt omia näyttelyitä, osallistunut useisiin yhteisnäyttelyihin ja saanut kuviaan myös Kameraseurojen Liiton näyttelyihin. Hänen monipuolista kuva-antiaan on saatu ihailla myös kerhojen tapaamisissa – seuraavan esitelmänsä hän pitää Naturassa 25.2.2025.
Vuoden kuvaaja -merkkiä Vesalle ojennettaessa hän esitti huolensa siitä, että seuran kilpailuihin osallistutaan nykyään entistä vähemmän. Vuosikilpailuunkin oli sunnuntaihin mennessä jättänyt kuviaan vasta kuusi kisaajaa. Rohkaisuksi siis kaikille Vesan esimerkki – osallistumalla kilpailuihin saat suoraa palautetta kuvistasi kehittyäksesi edelleen, ja menestymällä pääset mukaan ensi vuoden näyttelyyn, kun vuoden parhaat taas yhteistyöllä näyttelynsä kokoavat. Puhumattakaan, että pisteitä riittävästi keräämällä sinustakin voi tulla Vuoden kuvaaja 2025.
Pisteet Vuoden kuvaaja 2024 -kilpailussa jakautuivat kolmen kärjelle seuraavasti:
- sija: Vesa Jakkula 25 p
- sija: Marit Henriksson 19 p
- sija: Antti Sorva 12 p
Kaikki vuoden 2024 kilpailuissa pisteitä ja kunniamainintoja saaneet:
Antti Sorva
Ari Komulainen
Eddie Iles
Eeva-Kerttu Demirtas
Eija Visavuori
Eila Lassus
Hannu Hirvonen
Heikki Laherma
Iiris Niemi
Jari Mankinen
Jorma Ojama
Juhani Visavuori
Juhani Aittamaa
Klaus Kannas
Marit Henriksson
Olli Philippe Lautenbacher
Outi Mikkonen
Pekka Juhani Lehtonen
Raimo Ketolainen
Sari Möttönen
Tiina Pohjanpelto
Timo Matikainen
Vesa Jakkula
Vesa Greis