AV-ILTA SYYSKUUSSA
Äänen tallentaminen ja tarinat
Työpaja Kameraseuralla 10.9.2026 (huomaa päivä, torstai)
Miltä lähiympäristö kuulostaa ja millaisia tarinoita siihen kätkeytyy?
Tässä luento–työpajassa tutustutaan kuuntelemiseen, äänen tallentamiseen ja äänikerrontaan.
Luennolla muusikko ja mediatuottaja Kalle Kuisma kertoi toukokuussa kuuntelemiseen ja äänikerrontaan pohjautuvista työskentelytavoista, esimerkkinä Maunulassa tuotettu Puistoradio sekä helsinkiläinen ruohonjuuriradio Korppiradio.
Luento-osuudessa pohdittiin eri kulmista tarinankerrontaa äänen avulla, sekä tutustuttiin äänittämisen ja äänityön perustekniikoihin. Lisäksi annettiin äänitystehtävät kesän ajaksi.
Työpajassa 10.9. osallistujat pääsevät editoimaan kesän aikana äänittämäänsä materiaalia, mutta on mahdollista myös tehdä uusia äänityksiä.
Työskentelyä voi tehdä yksin tai pareittain, eikä ennakkotaitoja tarvita. Työpaja antaa konkreettisia eväitä äänipohjaiseen työskentelyyn sekä omaan tai yhteisölliseen radio- tai podcast-tuotantoon. Editointia voi tehdä millä tahansa tietokoneella.
Kalle Kuisma on muusikko ja mediatuottaja, jolla on vuosien kokemus yhteisöllisestä radiotoiminnasta ja ohjelmien teosta. Kalle työskentelee Mediakulttuuriyhdistys M-Cultissa tuottajana.
Jos joku missasi Kalle Kuisman toukokuisen luennon, se löytyy Kameraseuran nettigalleriasta AV-illan kohdalta.
Tapahtumatiedot
Alkaa: 10.09.2026 - 18:00
Loppuu: 10.09.2026 - 21:00
Tapahtumapaikka
Kameraseuran kerhotila
Kaapelitehdas, Tallberginkatu 1 B, 4. krs, huone 423
00180 Helsinki
